Украина остро ќе одговори доколку Русија ги анектира четирите региони

од Nikola Popovski

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја предупреди Русија дека ќе следи „многу остар“ одговор од Киев доколку Москва анектира четири украински региони по референдумите одржани на тие територии.

Изјавата на Кабинетот на Зеленски по телефонскиот разговор со италијанскиот премиер Марио Драги не се однесува на утрешната церемонија на која рускиот претседател Владимир Путин ќе потпише документи со кои се прогласува руска анексија на четири украински региони, објави Ројтерс.

„Гласовите се безвредни и не ја менуваат реалноста. Територијалниот интегритет на Украина ќе биде вратен. И нашата реакција на признавањето на резултатите од Русија ќе биде многу остра“, рече Зеленски.

Британската агенција наведува дека се уште не е јасно дали Зеленски разговарал со италијанскиот премиер пред или откако Кремљ ја најави утрешната церемонија.

Кремљ претходно денеска соопшти дека рускиот претседател утре на церемонија во Москва ќе ги потпише документите за пристапување кон Русија на украинските територии на кои се одржа референдумот.

Путин ќе одржи говор за време на церемонијата, по што ќе се сретне со лидерите на самопрогласените Народни републики Доњецк и Луганск (ДНР и ЛНР), како и со регионите Керсон и Запорожје, каде што е од 23 до 27 часот. Во септември се одржа референдум за пристапување кон Руската Федерација.

Слични содржини