Уште два гиганти одбиле да го земат Кристијано ова лето

од Vladimir Zorba

Уште два европски гиганти одбиле да ја ангажираат суперѕвездата на Манчестер Јунајтед, Кристијано Роналдо, за кој се верува дека сака да го смени тимот за да игра во Лигата на шампионите следната сезона.

Според различни медиуми низ Стариот континент претходно ова лето, Португалецот бил одбиен од клубови како Баерн (Минхен), Челси, Пари Сен Жермен, Реал Мадрид и Атлетико Мадрид.

Кон нив може да се додадат двата милански гиганти – Милан и Интер, кои ќе играат во ЛШ како први и втори од минатата сезона во Серија „А“, пишува „Кориере дело спорт“.

Изданието тврди дека на овие тимови бил понуден од агентот на Роналдо, Жорже Мендеш, кои, сепак, не покажале интерес да ја исплатат бараната нето-плата на напаѓачот од 24 милиони евра годишно.

Дури и да сакаат, нема да можат да го искористат злогласниот локален „декрет за раст“ со кој се намалуваат даноците на платите на странските играчи.

Кристијано го напушти Јувентус минатото лето, што го прави неподобен за еден од главните услови на спорниот декрет, според кој неговото враќање во Италија би го чинело неговиот купувач 45 милиони евра бруто годишна плата.

Слични содржини