Ваква црна серија не му се случила на Ливерпул 16 години

од Stefanija Kuzmanovska

Фудбалерите на Ливерпул ја продолжија серијата без победа со ремито на „Енфилд“ со Манчестер Јунајтед (0: 0), соборија еден рекорд и го продолжија другиот негативен ефект.

„Црвените“ сега се само четврти тим во Премиер лигата, а за прв пат по 42 натпревари Ливерпул не успеа да постигне гол на домашен терен.

Ливерпул ја продолжи серијата без победа на 68 домашни натпревари во англиската елита, но ова е негов трет натпревар без погодок во низа и четврти последователен дуел на кој не славеше.

Тимот од „Енфилд“ ремизираше со Њукасл (0: 0), загуби во Саутемптон (0: 1), а потоа постигна уште една нула против Јунајтед.

Од март 2005 година, не им се случило три натпревари по ред да не постигнат гол, а само двајца шампиони во историјата на Премиер лигата успеаја да забележат таква серија – Арсенал во сезоната 1998/1999 и Лестер во сезоната 2016/2017.

Ливерпул во моментов е четврти тим со 34 бода, има три помалку од првопласираните „црвени ѓаволи“. Манчестер Сити и Лестер имаат еден бод повеќе од тимот на „Енфилд“, а „граѓаните“ имаат натпревар помалку.

loading...

Слични содржини