Во Данска и Шведска се запалени повеќе Курани, властите бараат начин да го спречат тоа

од Vladimir Zorba
283 прегледи

Во последниве недели се одржаа неколку протести во Данска и Шведска, за време на кои копии од Куранот беа запалени или оштетени на други начини.

Ова предизвика гнев во земјите со муслиманско население, кои бараат од скандинавските власти да го спречат и запрат палењето на светата книга на исламот.

Данската влада во неделата објави дека ќе бара да најде „правна алатка“ што ќе им овозможи на властите да интервенираат кога ќе се одржат вакви протести, доколку се оцени дека предизвикуваат „поголеми негативни последици за Данска, не само во однос на безбедноста“.

„Се надеваме дека фактот што покажуваме како работиме на ова и во Данска и во странство ќе помогне да деескалираат проблемите со кои се соочуваме“, изјави министерот за надворешни работи Ларс Расмусен за новинарите во понеделникот по состанокот во парламентот.

„Тоа не е затоа што чувствуваме дека сме под притисок, туку според нашата политичка анализа мислиме дека тоа е во најдобар интерес на сите нас. Не треба само да седиме и да чекаме ова да се разнесе“, рече Расмусен.

И покрај тоа, палењето на Куранот беше повторено во понеделникот во двете земји.

Се чини дека во Стокхолм, ирачки бегалец, кој стои зад неколку протести организирани во последните недели, запали копија од Куранот пред шведскиот парламент.

Во Данска антимуслимански демонстранти запалија Куран пред амбасадата на Саудиска Арабија во Копенхаген, а во текот на денот се планирани уште неколку инциденти.

Скандинавските земји го осудија палењето на Куранот, но не можат да го спречат поради законите кои ја штитат слободата на говорот.

Но, и двете влади најавија дека ја разгледуваат можноста за усвојување законски измени кои ќе им овозможат на властите да спречат понатамошни палења во одредени ситуации.

Шведската влада овој месец објави дека размислува за слично решение, но десничарските партии во двете земји ги осудија иницијативите, а некои тврдеа дека слободата на говор не треба да биде загрозена.

Шефот на шведската дипломатија Тобијас Билстром во понеделникот изјави дека испратил писма до сите 57 земји-членки на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) за да го објасни правото на собир што се почитува во Шведска, истовремено осудувајќи ги исламофобните практики.

Министрите за надворешни работи на ОИК во понеделник ќе се состанат на вонредна седница на која ќе разговараат за неодамнешните случувања.

Слични содржини