Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Во Русија има значително помалку смртни случаи отколку во други земји, тврди Путин

Во Русија има значително помалку смртни случаи отколку во други земји, тврди Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека бројот на смртни случаи кај лицата со Ковид-19 во Русија е многу пати помал отколку во другите земји, јави ТАСС.

„Бројот на смртни случаи во Русија на примерок од 100.000 пациенти со коронавирус е помал отколку во другите земји, вклучително и земји од ЕУ со поразвиени здравствени системи“, рече рускиот претседател.

Тој посочи дека бројот на новозаразени се стабилизира и не расте, а бројот на пациенти кои закрепнале расте од ден на ден.

loading...