Волф: Прифатив дека Макс е светски шампион!

од Vladimir Zorba

Поминаа месеци од финалето на сезоната во Формула 1 во 2021 година, но шефот на Мерцедес, Тото Волф, призна дека трката во Абу Даби сè уште му е на ум. Разликата сепак е во тоа што Волф веќе ја прифатил идејата дека Макс е новиот светски шампион по титулите на Луис Хамилтон и Нико Розберг.

Контроверзниот начин на кој заврши сезоната во Формула 1 во 2021 година доведе до сериозен судир меѓу Луис Хамилтон и Мерцедес од едната страна и директорот на трката Мајкл Маси од другата страна, при што ФИА конечно го аболицира Австралиецот, но не сите во таборот на Мерцедес се уште се помириле со идејата за загубената титула за која Верстапен го престигна Хамилтон во последниот круг од последната трка минатата година.

„Секој ден размислувам за оваа трка“, изјави Волф за италијанската верзија на motorsport.com. – Но јас веќе прифатив дека Макс е светски првак, бидејќи целосно ја заслужи титулата. Одредени квалитети како искреноста ми се многу важни, особено во спортот, оттаму започна мојата љубов кон автомобилските трки. Но, токму во Абу Даби тоа отсуствуваше“.

Така, Волф повторно јасно стави до знаење дека и понатаму верува дека Маси е виновен за загубата на Хамилтон, а не стратешкиот тим на Мерцедес, кој не успеа да го повика Хамилтон во боксот за нови гуми по несреќата на Латифи.

„Да ја освоеше својата осма светска титула, Луис ќе беше единствениот возач што го сторил тоа“, додаде Волф. – Но, мислам дека може да се гордее и со тоа што го израмни рекордот на Михаел Шумахер од 7 титули, тоа е историско и многу важно достигнување. Но, нашата цел е повторно да сме силни, да му обезбедиме на Луис силен болид и повторно да размислуваме за осмата титула, а зошто да не му донесеме и 10 титули?“

Слични содржини