Воопшто не е висока, но Кајли Миног има најдолги нозе во светот на шоубизнисот (ФОТО)

од Aleksandar Petrovski

Долгите нозе се сметаат за одлика на женственоста, особено во западната култура. Но, дали некогаш сте се запрашале која е идеалната должина на ногата?

Студија на психолози од Универзитетот во Ливерпул и Универзитетскиот колеџ во Лондон покажа дека идеалната должина на нозете е 1,4 пати подолга од горниот дел на телото.

Со цел да ги пронајдат најдолгите нозе, научниците ги споредиле пропорциите на телата на славните дами и дошле до изненадувачки резултати.

Поп-ѕвездата Кајли Миног, позната како „џебна Венера“, е висока само 152 см, но таа всушност, според пропорциите од студијата, има најдолги нозе од сите дами од светот на шоу-бизнисот.

View this post on Instagram

💖 to you

A post shared by Kylie Minogue (@kylieminogue) on

Иако можеби е мала по раст, 52-годишната пејачка има неверојатно долги нозе во споредба со нејзиното мало тело – всушност подолги од „совршениот“ размер.
Свесна за нејзиниот адут, Австралијката неколку пати носеше комбинации на облека на црвениот тепих, во кои целото внимание го насочи на своите долги нозе.

Кајли го зазеде првото место на списокот врз основа на формулата за „совршен“ однос, а по неа следуваа Викторија Бекам, Рита Ора, Никол Кидман, Кели Брук.

 

View this post on Instagram

#tbt 🤍

A post shared by Kylie Minogue (@kylieminogue) on

loading...

Слични содржини