Вучиќ: Србија наскоро ќе добие уште една вакцина, ќе имаме пет

од Берта Китинска

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во гостувањето  во вечерашната емисија „Хит твит“ на РТВ „Пинк“, рече  дека планира да ја прими третата доза од вакцината против коронавирус, бидејќи истекуваат шест месеци откако ја примил втората доза.

– Не ми е јасно како луѓето веруваат во  глупостите дека тенџериња и лажици  може да ви стојат на раце по вакцинацијата . Јас сум апсолутно за вакцинација, луѓето ќе имаат пет вакцини за да изберат. Верувам дека за помалку од една година, ќе ја имаме таа супер вакцина што ќе ги покрие сите оние видови на ковид – рече Вучиќ и посочи дека оние што се вакцинирани имаат поголеми шанси да преживеат од ковид.

Слични содржини