Вучиќ: ЈАС ВЕЧЕРВА ЈА ЗАВРШИВ КАРИЕРАТА, ОВА БЕШЕ КЛИНЕЦ ВО КОВЧЕГОТ

од Илинка Илиоска

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва во Њујорк пред новинарите изјави дека резултатот од гласањето за резолуцијата за Сребреница во Генералното собрание на Обединетите нации (ОНГА) е „големо изненадување, речиси шок“ за многумина во салата и дека иницијаторите што лобираат против тој документ „никогаш нема да му простат“

„Вечерва ја завршив кариерата овде, никогаш нема да ми простат за ова. Многу работи нема да ми простат, но ова беше клинец во ковчегот. Направија се за да не победат, а ние се издигнавме. Не можам да кажам дека победивме, бидејќи тоа се процедурите, но секој знае каков е резултатот“, изјави Вучиќ на новинарите по седницата на Генералното собрание на ОН, пренесе Данас.

Вучиќ рече дека денеска е првпат Генералното собрание на ОН едногласно да не усвои резолуција на тема геноцид и дека многу од 84 земји кои гласале „за“ биле изложени на „притисоци и закани“ од спонзорите на тоа. документ.

„84 земји гласаа за резолуцијата, а 87 не. Кога Американците или Русите предлагаат нешто, не можат да добијат толку гласови колку што доби Србија (против и воздржани)“, изјави Вучиќ и им се заблагодари на сите земји кои гласаа против или воздржани.

Претставниците на 84 земји гласаа за резолуцијата, со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и која го осудува негирањето на геноцидот и глорификацијата на воените злосторници, вклучително и сите земји од Квинте, голем број членки на Европската унија и сите поранешни југословенски републики освен Србија.

Против резолуцијата гласаа 19 земји – Србија, Унгарија, Кина, Русија, Белорусија, Куба, Северна Кореја, Сирија, ДР Конго, Никарагва, Доминика, Еритреја, Есватини, Гренада, Мали, Науру, Сао Томе и Принципе, Антигва и Барбуда, Комори.

Воздржани беа 68 земји, меѓу кои Грција, Словачка, Кипар, Ерменија, Грузија, Индија, Бразил, Аргентина, Мексико, ОАЕ, Алжир и Ангола. Меѓу земјите кои не гласаа се Израел, Азербејџан, Венецуела и други.

Вучиќ рече дека сака да им се заблагодари на Русија и Кина што гласаа против резолуцијата, но и на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), кои беа воздржани, иако многумина очекуваа дека ќе гласаат „за“.

„Му се поклонувам до земја на пријателот на Србија, шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан! Србија ова никогаш нема да го заборави! Огромна благодарност до нашите браќа Унгарци, но и до Словаците, Грците, Кипарците кои се дрзнаа да бидат воздржани и покажаа пријателство кон Србите. Благодарам на многуте азиски и африкански земји кои разбраа за што зборуваме“, рече Вучиќ.

Министерот за надворешни работи на Србија, Марко Ѓуриќ вечерва пред новинарите изјави дека „еден од најважните резултати од денешното гласање е дека секој што сака да оди против Србија ќе размисли двапати во иднина“.

„Сега, на најчувствителната тема, успеавме да имаме 107 земји кои не се против нас. Ова го проширува полето на кое можеме да разговараме за Косово и други прашања. „Многу светски лидери, поради нивните лични односи со претседателот Вучиќ, решија да не попуштат под притисокот на големите сили да гласаат за резолуцијата“, рече Ѓуриќ.

Тој изјави дека е „среќен што ОН колективно кажаа „не“ на диктатот“ и додаде дека Србија „испрати порака дека е земја на мирот, но исто така рече „не“ за создавање хиерархија меѓу жртвите и ставање знак на срам за цела нација“.

Слични содржини