За влез во Шведска повеќе не е неопходен негативен ПЦР тест

од Milan1

Патниците во Шведска повеќе нема да мора да покажуваат негативен тест за Ковид-19 пред да влезат во земјата, соопшти владата.

Шведска на 28 декември минатата година воведе мерки против ширењето на омикрон варијантата на коронавирусот, согласно кои за влез во земјата беше неопходен негативен ПЦР тест. Оттогаш, Шведска постојано бележи нови рекордни дневни бројки на заразени со сега, целосно доминантниот сој, омикрон.

„Веќе не се смета дека патниците претставуваат посебен ризик за ширење на омикрон во Шведсдка”, се вели во соопштението на владата.

Шведска забележа повеќе од 20.000 нови инфекции во изминатите неколку дена, приближно двојно повеќе од рекордниот број во претходните бранови. Бројот на заразени го оптоварува здравствениот систем, но не во иста мера како пред воведувањето на вакцинацијата.

Слични содржини