Зеленски се сретна со данската премиерка Фредериксен

од Radmila Tasevska

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се сретна со данската премиерка Мете Фредериксен за време на посетата на јужниот украински град Миколаев.

Во видеото објавено на социјалните мрежи од канцеларијата на Зеленски, украинскиот претседател се ракува со Фредериксен на улица покриена со снег пред да влезе во болница каде што ги посетија војниците ранети за време на конфликтот со Русија, објави Ројтерс.

„Важно е нашите војници да добијат не само физичка, туку и психолошка рехабилитација“, напиша Зеленски на апликацијата за пораки Телеграм.

Слични содржини