Почетна / Актуелно / Државниот секретар на САД ги објави условите за воена соработка со Русија во Сирија

Државниот секретар на САД ги објави условите за воена соработка со Русија во Сирија

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон ја објави неможноста за воена соработка меѓу Москва и Вашингтон, додека Русија не признае дека “не целата сириска опозиција се терористи”, пренесе агенцијата “Ројтерс” повикувајќи се на дипломатски извор.


Оваа изјава е направено за време на преговори со претставници на држави кои се против сирискиот претседател Башар Асад.

Во октомври 2016 година САД најавија прекинување на соработката, оставајќи само воени канали за спречување на конфликти во воздухот. Руското МНР ја поврза оваа одлука на САД во врска со нивната неспособност да поделат терористите и таканаречената “умерена опозиција”.