Почетна / Магазин / Убавина и Здравје / Како да го забавиме стареењето? ( Прв дел)

Како да го забавиме стареењето? ( Прв дел)

Многу пати сме слушнале совети да се радуваме на младоста, бидејќи нема да почувствуваме кога ќе помине.99f281c3c12bc7f71a558c120190ba91

Колку и да ни се чинело невозможно и не сме си се замислувале видливо остарени, овој момент навистина настапува порано или подоцна. Кога станува збор за кожата и надворешниот изглед, подобро да е доцна.

Со годините на долгите ноќи со пријателите, бескрајниот недостаток на сон од емоции и мотото дека еднаш се живее се здобиваме малку по малку со брчки околу очите, усните и на челото.

Овој процес не може да биде запрен, но може да биде забавен. Ви претставуваме неколку совети за тоа како да го имаме свежиот и младешки изглед подолго.

1. Избегнувајте госонцето

Непријател број 1 на убавата и чиста кожа е сонцето. Многу пати сме споменувале за пигментните дамки, дехидрираната кожа и создавањето на поволна средина за појава на брчки. Сончевите зраци се еден од главните фактори во животната средина за предвремено стареење.

Да не споменуваме дека деновите во кои е модерно да имате исончан тен одамна поминаа неповратно. Во моментов актуелни се порцелански кожи кои овозможуваат акцент на усните со силен кармин. Редовната употреба на креми за заштита е задолжителна.

2. Откажете се од штетните навики

Обично тоа е совет кој се дава од страна на лекарите, но замислете си колку влијание имаат потрошувачката на алкохол и пушењето врз изгледот. Откако ќе добиете одредена возраст, нивото на естроген се намалува значително и производството ни од далеку не е како порано.

Со оглед на тоа, кожата може да почне да виси и да се расипе најздравиот вид на контура.

3. Инвестирајте во козметика

Уште еден совет за тоа како да го забавите стареењето, е да се инвестира во правилна и квалитетна козметика. Во моментов, во кој ќе ја забележите појавата на првите брчки, најдобро заборавете за купување на декоративна козметика.

Инвестицијата во козметика, прилагодена на вашиот тип на кожа е исклучително важен момент и дефинитивно нема да жалите по некое време.

4. Моќта на природата

Ако сакате да го забавите стареењето, свртувањето кон природата е добро решение. Без разлика дали сте љубител на одредени марки, ништо не влијае толку добро на кожата, како природните состојки. Единствено што треба да се има предвид е дека ви е потребна упорност за да видите ефект.

5. Риба

Сите знаеме за препорачаната потрошувачка на риба како главен совет против стареење, но често повеќе во теорија отколку во пракса. Секојдневно слушаме за загадувањето на реките и океаните, но реално, рибата во продавница доаѓа од одгледувачница.

Не заборавајте да консумирате морски производи и ореви, за да се спротиставите на ефектите од слободните радикали – главните виновници за стареењето.

Leave a Reply

Your email address will not be published.