Актуелно
Почетна / Магазин / Деликатеси / [РЕЦЕПТ] Мрзлива баница со спанаќ и сирење

[РЕЦЕПТ] Мрзлива баница со спанаќ и сирење

0ad8d4c6621792a8b11b912cdc17a03cПотребни производи:
600 г спанаќ
2 чаши брашно
1/2 чаша масло
1 чаша јогурт
1 лажичка сода бикарбона
2 јајца
200 г сирење

Подготовка:
Исечете го спанаќот, посолете го нежно и истуткајте го со раце. Одделно во сад измешајте го маслото, млекото во кое сте раствориле сода бикарбона и јајца. Наквасете го брашното и додадете го на смесата. На крај ставете дробено сирење и спанаќ.

Промешајте со помош на лажица и сипете го тестото во подмачкана и набрашнета тава. Печете во загреана рерна на 180 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published.