Почетна / Видео / (ВИДЕО) Американец и Русин полетаа со “Сојуз МС-04” кон Меѓународната вселенска станица

(ВИДЕО) Американец и Русин полетаа со “Сојуз МС-04” кон Меѓународната вселенска станица

Вселенскиот брод “Сојуз МС-04” со двајца астронаути – еден Русин и еден Американец – е лансиран од космодромот “Бајконур” во 10.13 часот по локално време и презеде курс кон Меѓународната вселенска станица (МВС), пренесува TACC.

Од корпорацијата “Роскосмос” најавија дека веќе се одвои третиот степен на ракетата-носач “Сојуз-ФГ”. Мисијата е прва за Џек Дејвид Фишер, астронаут од НАСА. Русија го испрати ветеранот Фјодор Јурчихин. Летот кон МВС ќе е единствена скратена шестчасовена шема.

Ова ќе им овозможи на астронаутите да пристигнат до модулот уште во 16:22 по московско време. Претходните три полиња на бродовите од серијата “Сојуз МСП” беа пробни и спроведени по шема за две деноноќни лета. Новото кај сегашниот старт е дека за прв пат наместо трет космонаут на слободно место има 70-кг товерен контејнер.