Почетна / Актуелно / Зошто Русија повлекува дел од војниците во Сирија?

Зошто Русија повлекува дел од војниците во Сирија?

Руските војници постигнаа значителен успех и го ослободија Алепо.


Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин објави на 29 декември прекин на огнот во Сирија, а исто така и намалување на военото присуство на Русија во регионот. Воени аналитичари стравуваат дека мировните напори можат да бидат користени од бунтовниците и тоа да доведе до повторување на настаните во Палмира со месечна застареност.
Русија издејствува прекин на огнот и даде почеток на новата рунда на мировни преговори меѓу опозицијата и важечката влада на Сирија, изјави на 29 декември претседателот на Русија Владимир Путин.

“Пред неколку часа […] беа потпишани три документа. Првиот документ е меѓу сириската влада и вооружената опозиција за прекин на огнот на територијата на Сириската арапска република. Вториот документ е комплекс од мерки за контрола на режимот за прекин на огнот. А третиот документ е изјава за подготвеноста да бидат започнати мировни преговори за сириското регулиране “, изјави шефот на Русија.

Путин ги повика завојуваните страни, а исто така и земјите кои можат да влијаат на ситуацијата, да ги поддржат мировните иницијативи и да пристигнат кон крајот на јануари за учество во мировните преговори во Астана, главниот град на Казахстан.

Во исто време рускиот претседател истакна дека воениот контингент на Руската Федерација во Сирија треба да биде намален.

Зошто да се повлече дел од војниците?

Министерството за одбрана на Руската Федерација го намали бројот на авионите и бомбардери специјалните групи, а исто така го намали и бројот на бродовите крај сириското крајбрежје, посочуваат воени експерти прашаниод “Руски дневник”.


“Руските војници постигнаа значителен успех и го ослободија Алепо, вториот по големина град во Сирија. Во врска со ова упатство одлучи да го намали бројот на групата и да даде на војниците да одморат по година дена крвави борби”, изјави “за Руски дневник” Леонид Ивашов, генерал-полковник во пензија и претседател на Меѓународниот центар за геополитички анализи.

Генералот сепак не мисли дека запирањето на операцијата ќе влијае позитивно на воената атмосфера.

“Само пред еден месец бунтовниците ги искористија хуманитарните паузи и од режимот на прекин на огнот за да се регрупираат и да удрат во грбот на сириската армија. Како резултат на тоа во нивните раце падна Палмира. Со такви луѓе треба да се војува до победоносниот крај” , додаде Ивашов.

Политички пат

Русија сака да го реши проблемот по политички пат и да се минимизира военото учество во конфликтот, додека има таква можност, коментира генерал-мајор во пензија и заменик-директор на Институтот за САД и Канада кон Руската академија на науките Павле Золотаров.

“Во такви конфликти е лесно да се интервенира, но е тешко да излезеш од нив. Раководството на Русија не сака да ги повторува грешките на Американците во Ирак и Авганистан. Затоа мора да ги ограничиме своите постапки, ако не со чувство на победа, тогаш барем со чувството за извршена задача “, истакна експертот.


Сепак, тој истакна дека војната со борците на “Исламска држава” и “Џебхат ан-Нусра” се уште не е завршена. “Борбите со нив нема воопшто да ни се противречливи”, додаде Золотаров.

Резултатот од активностите на руските Воздушно-вселенски сили

Активностите на руските војници спречија распаѓа на сириската држава и го раскинаа синџирот на “обоените револуции” и на Блискиот Исток, и во Африка, изјави минатата недела министерот за одбрана на Руската Федерација, Сергеј Шојгу.

“Нанесен е значаен удар на меѓународните терористички организации во Сирија, суспендирана е експанзијата во регионите, нарушена е финансиската моќ на бандитските формации и системот на ресурси кои го осигуруваае”, рече Шојгу.

Според него по режимот на прекин на огнот се приклучија над 1.000 населени места и близу 108 000 бегалци успеале да се вратат во своите домови.

Извор: Руски дневник