Макрон во Загреб, посета важна за Западен Балкан

од Milan1

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави во Загреб дека зајакнатата соработка помеѓу Франција и Хрватска е „исклучително важна“ за Западен Балкан.

„Оваа соработка што ќе ја зајакнеме е исклучително важна за темата пред нас, темата е Западен Балкан, тоа е она што ќе ни овозможи да создадеме нова етапа на Западен Балкан.
„Знам дека вашите врски во Западен Балкан ќе ни помогнат во тоа“, рече Макрон по разговорот со шефот на хрватската држава во обраќањето до медиумите.
Тој оцени дека оваа посета е „секако ново поглавје“ во односите меѓу двете земји.
Со благодарност за приемот и топлото добредојде, Макрон истакна дека е горд што е првиот француски претседател кој ја посетил Хрватска по независноста. Тоа е неправда бидејќи оваа посета е симбол на нашето пријателство“, рече Макрон, додавајќи дека членството во ЕУ е она што придонесува за мир и просперитет.

„Денешната официјална посета, партнерството што го потпишавме, напорната работа на нашите министри ќе ја зајакне нашата билатерална врска со Европа“, рече Макрон.

Милановиќ рече дека со Макрон разговарал за купување авиони, но и за настаните во регионот и светот, Украина и Русија.

„Франција е единствената нуклеарна сила во ЕУ, но таа на сето тоа гледа поинаку. Разговорите ги сметам за одлични. Се радувам на сето ова, на декларацијата за соработка, ова е нов почеток за Хрватска, ова е сериозна промена на која се радувам“, рече Милановиќ.

Објаснувајќи ги портокаловите симболи на реверите на двајцата претседатели, Милановиќ рече дека неговата сопруга рано утрово му рекла дека денеска е Ден за борба против насилството врз жените и дека му е драго што францускиот претседател му се придружил.

Слични содржини