Актуелно
Почетна / TOP NEWS / „Боинг“ бара од банките 10 милијарди долари по несреќите во кои загинаа 346 лица

„Боинг“ бара од банките 10 милијарди долари по несреќите во кои загинаа 346 лица

Американскиот производител на авиони „Боинг“ преговара со банките да му позајмат 10 милијарди американски долари или повеќе заради високите трошоци по несреќите на авионите „737 макс“, соопшти анонимен извор.

„Боинг“ собрал најмалку 6 милијарди долари од банките досега.

Извор на „Си-Ен-Би-Си““ изјавил дека компанијата паралелно преговарала и со други заемодаватели за дополнителни суми.

Неименуван извор ги потврдил информациите за преговорите, додавајќи дека точната сума што „Боинг“ се обидува да ја добие се уште не е позната, или дали американскиот гигант ќе одлучи да продава новите обврзници.

„Боинг“ одби да ги коментира наводите.

Американската федерална управа за авијација (ФАА) веројатно нема да го одобри враќањето на авионите „737 макс“ пред март, додавајќи дека тие би можеле да останат на земја до април или дури и подолго.

Авионите беа приземјувани во март минатата година по две несреќи во кои загинаа вкупно 346 лица.

loading...