Броењето калории е бескорисно ако сте на диета, но едно ќе ви помогне

од Vladimir Zorba

Исхраната може да биде многу повеќе од помалку внесување храна и вежбање, велат експертите. Една статија објавена во The American Journal of Clinical Nutrition сугерира дека дебелината и здравствените проблеми што следат не се само прашање на внес на калории, туку и начинот на кој хормоните го диктираат телото да складира маснотии.

Научниците од бројни институти веруваат дека советите на нутриционистите за тоа како луѓето се дебелеат и губат телесна тежина се погрешно разбрани и посочуваат дека хормоните, како што е инсулинот, се подеднакво важни.

Исто така, некои експерти не се согласуваат со ова и велат дека теоријата за инсулин се уште треба да се докаже.

Што предизвикува зголемување на дебелината?

Тековните здравствени препораки се однесуваат на балансиран модел на внес на енергија, а всушност се работи за тоа дека зголемувањето или губењето тежина зависи од тоа колку енергија внесувате во форма на калории во храната. Ако јадете повеќе отколку што трошите дневно, тогаш ќе добиете дополнителни килограми, според оваа теорија. За да изгубите тежина, треба да вежбате повеќе, да јадете помалку или да ги правите и двете.

Алтернативен пристап на научниците е „јагленохидратско-инсулински“ модел на дебелина, кој верува дека хормоните се одговорни и за начинот на складирање на маснотиите и за нивното топење. На пример, исхраната богата со јаглени хидрати, особено оние обработени, природно доведува до скок на шеќерот во крвта и на тој начин го принудува телото да произведува инсулин. Со текот на времето, инсулинот може да го направи телото помалку чувствително на хормонот, а со тоа да произведе повеќе за да го одржува стабилниот шеќер во крвта.

Според тоа, теоријата тврди дека високото ниво на инсулин го принудува телото да складира маснотии, дури и без вишок калории, а исто така ќе се меша со сигналите за глад, со што ќе се создаде маѓепсан круг. Моделот што го споменуваме не е ништо ново, и постојано повторува колку е добра кето диетата, но и нискиот внес на јаглени хидрати. Педијатарот др. Роберт Лустиг, исто така, повика на претпазливост кога станува збор за калории и други фактори кога станува збор за зголемување на телесната тежина.

Калориите се уште се поврзуваат со телесната тежина

Иако инсулинот игра голема улога во складирањето на маснотиите, недостатокот на истражувања е се уште проблем кога станува збор за внесот на калории. Примарниот објект на теоријата е дека помалку јаглехидрати се поврзани со квалитетно губење на тежината, што не е точно, како што покажуваат студиите. Други докази сугерираат дека преработената храна и рафинираните јаглехидрати може да придонесат за дебелината, а инсулинот не е единственото објаснување.

Фактори како што се односот на јаглехидратите и другите макронутриенти, како што се мастите и протеините, и околината играат голема улога во тоа како луѓето јадат и како губат телесната тежина. За да ја докажат теоријата, научниците ќе треба да направат истражување, а дотогаш, експертите советуваат дека калориите се добар фактор со кој можете подобро да ја разберете вашата исхрана и здравје.

Како да си олесните?

Најдобро би било да не купувате готови оброци туку да користите необработена храна. На пример, наместо да купувате спакувано мелено месо, купете цело парче и побарајте од месарот да ви го исецка. Така, точно знаете што, како и колку јадете. Истото важи и за овесните снегулки. Ако веќе сте одлучиле да започнете авантура за броење калории, купете сиров овес наместо готова каша и сами измерете ги вашите додатоци. Ова значи значително помал внес на шеќер уште од самиот почеток. Уште еден корисен трик – помала чинија = помала порција.

Слични содржини