Бугарски експерт: Унгарија купува руска вакцина, зошто и ние не го сториме истото?

од Nikola Popovski

Одлуката на Унгарија да склучи договор со Русија за набавка на вакцината „Спутник V“ покажува дека Бугарија може да го стори истото, изјавил шефот на лабораторијата за имунологија на Институтот за микробиологија на Бугарската академија на науките, Андреј Чорбанов, за радиото „Фокус“.

Бугарскиот научник го привлекол вниманието на фактот дека рускиот препарат е исто така порачан или тестиран од земји со огромно население – Индија, Кина и земјите од Латинска Америка.

„Не можете да кажете дека само земјите од третиот свет се заинтересирани за неа. Вакцината ја нарачуваат и Унгарија и Израел“, соопштил Чорбанов.

Според него, сите вакцини се експериментални во дадена фаза и засега не е можно да се каже која од нив ќе се покаже како поефикасна за време на масовната вакцинација на популацијата.

„Но, не можеме да кажеме дека имаме неверојатна количина на информации за тоа дали вакцините ќе се покажат како лек за оваа пандемија“, забележал научникот.

Чорбанов неколку пати зборувал за вакцинирање на населението. Минатата недела тој соопштил дека набавката на вакцината не е „увоз на нафта и јогурт“ и дека европските и американските препарати што Бугарија може да ги набави мора прво да добијат одобрение од националната агенција за лекови.

Да потсетиме, Унгарија е прва европска земја што доби примероци од руската вакцина.

loading...

Слични содржини