Актуелно
Почетна / Бизнис

Бизнис

САД го остварија најголемиот буџетски дефицит во историјата

Владата на САД го оствари најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата во јуни, откако трошоците за програмите за борбата противкоронавирусот се зголемија, а приходите од данок се намалија, бидејќи многу луѓе ги загубија своите работни места. Министерството за финансии на САД објави дека дефицитот минатиот месец е 864 милијарди долари …

Повеќе

Меркел: Не знам дали ќе има договор за Фондот за обнова

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денес дека не може да гарантира дека земјите-членки на ЕУ оваа недела ќе постигнат договор за Фондот за обнова од коронавирусот и повеќегодишниот буџет, имајќи предвид дека сè уште постојат разлики меѓу нив по тоа прашање. – Ставовите остануваат поделени. Не можам да кажам денес …

Повеќе

Милионери бараат зголемување на даноците за најбогатите поради короната

Група од 83 милионери повика на повисоки даноци за најбогатите, и „веднаш“ и „трајно“ за да помогнat во закрепнувањето од кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус. „Додека Ковид-19 го погодува светот, милионерите како нас имаат суштинска улога во заздравувањето на светот“, се вели во отвореното писмо потпишано, меѓу другото, од …

Повеќе

За што најмногу се жалат македонските потрошувачи?

Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ) – Скопје и останатите организации на потрошувачите со седиште во Охрид, Битола, Штип, Тетово и Кочани во текот на 2019 година извршија значаен број советувања, при што може да се заклучи дека бројот на вкупни совети не отстапува многу во споредба со минатата година. …

Повеќе

Бензините и дизелот од полноќ со нова цена

Со последната одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,53%. Ова значи дека од вечерва на полноќ цените на горивата се зголемуваат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени …

Повеќе

Во мај само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

Во мај годинава земјава ја посетиле 838 туристи што е 99,2 отсто помалку во однос на истиот месец лани. Како што соопшти Државниот завод за статистика, реализирани биле вкупно 4.946 ноќевања што е 97,6 проценти помалку. Според статистиката, бројот на домашните туристи во мај 2020 година во однос на мај …

Повеќе

„Tesla“ на чекор од автопилот, Германците подготвуваат обвиненија

Според Елон Маск, сопственик на „Tesla“, оваа компанија е на еден чекор од тоа да понуди петто ниво на автономно возење во своите возила – што би значело дека воопшто не е потребна помош од возачот. Во исто време, против „Tesla“ во Германија беа поднесени обвиненија за измама на клиентите. …

Повеќе

Лани извезени производи во вредност од 7,2 милијарди долари

Во текот на минатата година од земјава се извезени производи во вредност од 7,2 милијарди долари, што е за 4% повеќе во однос на 2018 година, покажуваат податоците на World’s top exports за Македонија. Податоците покажуваат дека од 83,5% од производите извезени од земјава, дури 48,7% завршуваат во Германија. Потоа …

Повеќе

Колку чинат економските последици од коронавирусот?

Австралискиот совет за истражување ARC, одлучи да финансира голема меѓународна студија за влијанието на пандемијата на глобалната економија, во којашто се вклучиле голем број научници ширум светот предводени од Универзитетот во Сиднеј, пренесува Seebiz. Студија објавена во списанието PLOS ONE покажува дека пандемијата со Ковид-19 ја чинела светската економија дури …

Повеќе

Светски агенции: Со користење на IQOS се намалува иложеноста на штетни материи

Компанијата Филип Морис Интернешнл може да ги информира своите потрошувачи во Америка дека IQOS, уредот кој го загрева, а не го гори тутунот, ја намалува изложеноста на корисниците на штетни хемикалии кои се наоѓаат во цигарите, објави во вторникот американската Агенција за храна и лекови (ФДА), пренесува Блумберг. Американската Агенција …

Повеќе