Актуелно
Почетна / Бизнис

Бизнис

Горивата по исти цени и оваа недела

Горивата и оваа недела ќе се продаваат по иста цена како и минатата недела, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Па така, литар Еуросупер БС – 95 и неделава ќе чини 60,50 денари за литар, додека 62,50 денари ќе се продава литар Еуросупер БС – 98. Малопродажната цена на Еуродизел …

Повеќе

Една кутија цигари отсега исклучиво со 20 цигари за да се дестимулира пушењето кај младата популација

„Кутијата цигари треба да има кубоидна форма. Една кутија цигари вклучува најмалку 20 цигари. Пакетчињата на тутун за виткање треба да имаат кубоидна или цилиндрична форма или форма на торбичка. Треба да содржат тутун со тежина не помала од 30 g.“ Ова е содржината на член 14 од Директивата 2014/40 …

Повеќе

Јовановиќ: 7 прашања кои ме мачат за четвртиот пакет економски мерки

Поранешниот советник за финансии и професорот Бранимир Јовановиќ на својот Фејсбук профил го искоментира четвртиот пакет на економски мерки воведен од Владата и истакна 7 прашања поврзани со него. „7 прашања кои ме мачат за четвртиот пакет економски мерки. 1. Зошто поддршката за плати повторно ќе се дава преку фирмите, …

Повеќе

Платежни картички од 6000 денари за пензионерите, самохраните родители и невработените

Владатата ќе даде платежни картички Купувам домашно на 283.000 граѓани на државата во вкупна вредност од 27,6 милиони евра. По 6.000 денари на картичка ќе добијат пензионерите, граѓани од ранливи категории, студенти. Предвидено е четвртиот пакет мерки да се искористи во последниот квартал оваа година со цел ефектот во економскиот …

Повеќе

„Голдман“: Рубљата може да биде апсолутен победник во пост-корона светот

Аналитичарите на угледната банка „Голдман Сакс“ ја прогласија руската рубља за еден од трите најповолни избори за валути на пазарите во развој кога паниката околу пандемијата на коронавирус ќе се смири. Во извештајот објавен претходно оваа недела, тимот на стратези на „Голдман“ рече дека руската национална валута е внимателно следена …

Повеќе

Пекинг во знакот на електричните автомобили: Отворен првиот меѓународен саем во време на корона

На штотуку отворениот саем за автомобили во Пекинг, светски познатите производители, вклучувајќи ги Форд, Нисан и БМВ, ги претставија своите нови електрични модели за кинескиот пазар, кои имаат зголемен опсег на движење. Меѓу светски познатите, има многу амбициозни кинески брендови. Така, на пример, Geely Auto претстави неколку електрични модели со …

Повеќе

Бесими: Мерките во новиот пакет ќе имаат подобро таргетирање и ќе се водат според начелото за транспарентност

Финансиска поддршка за задржување на работните места,бескаматни кредити со грант компонента и државна гаранта шема за полесно земање кредити од комерцијалните банки се дел од мерките од новиот, четврт пакет. Мерките во новиот пакет ќе имаа подобро таргетирање, односно ќе соодвествуваат на погоденоста на субјектот од кризата и воедно ќе …

Повеќе

Предлозите на МАСИТ значително покриени во 4 сет на предлог економски мерки на Владата

Во петокот во Владата беа презентирани четвртиот сет на предлог мерки за помош и поддршка на бизнис заедницата која е значително оштетена од корона вирус кризата. Во овој сет на мерки, ИКТ индустријата и заложбите на МАСИТ значително покриени: -Од 01.01.2021 година пресметката за персонален данок почнува скалесто да опаѓа …

Повеќе

Граѓаните бараат втора шанса за одложување на плаќање на кредитите

Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, кој почна од април и трае до крајот на овој месец, побарале да ја искористат и втората дадена можност од банките за одложување на отплата на обврските за уште …

Повеќе

Владата денес одлучува за четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра

Мерките од четвртиот пакет се дефинирани. Тој претставува продолжение на претходните три и тежи 350 милиони евра, а одлуката треба денеска на седница да ја донесе Владата. Во петокот беше одржан последниот состанок на економските тим министри и претставници на стопанските комори, а вчера за пакетот мерки имаше средба вицепремиерот …

Повеќе