Еден од најистакнатите критичари на Путин: Кој беше Алексеј Навални?

од Stefanija Kuzmanovska

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални почина во затвор, соопшти тамошната затворска служба, во нешто што веројатно ќе се смета за политички атентат кој му се припишува на Владимир Путин, пишува „Гардијан“.

Роден во село западно од Москва, Алексеј Навални стана можеби најголемиот критичар на рускиот претседател Владимир Путин. Неговиот политички активизам, вклучувајќи опсежни истраги за корупција на високо ниво и кандидирање за градоначалник на Москва, му донесе слава и многумина веруваа дека тој е закана за Путин, пишува гореспоменатиот медиум.

Тоа беше во август 2020 година, кога неговата борба против рускиот претседател се најде на насловните страници на светските медиуми. Навални беше уапсен во 2021 година, откако се опорави од обидот за атентат со отров, кој беше поврзан со московската безбедносна служба ФСБ.

На почетокот на декември 2023 година, тој исчезна од затворот во Владимирската област, каде што отслужуваше 30-годишна затворска казна под обвинение за екстремизам и измама, што ја нарече политичка одмазда за водење на опозиција против Кремљ во 2010-тите. Тој не очекуваше да биде ослободен за време на животот на Путин.

Поранешниот националистички политичар Навални помогна да се разгорат протестите во Русија во 2011 и 2012 година со кампања против изборната измама и владината корупција, испитувајќи го внатрешниот круг на Путин и споделувајќи ги наодите во видеа кои собраа стотици милиони прегледи.

Врвот на неговата политичка кариера дојде во 2013 година, кога освои 27 отсто од гласовите во изборот за градоначалник на Москва. Тој со години е трн во окото на Кремљ, идентификувајќи ја палатата изградена на Црното Море за лична употреба на Путин, вилите и јахтите што ги користел поранешниот претседател Дмитриј Медведев.

Во 2020 година, Навални падна во кома по сомневањето за труење со новичок од руската безбедносна служба ФСБ и беше евакуиран на лекување во Германија. Тој се опорави и се врати во Русија во јануари 2021 година, каде што беше уапсен под обвинение за прекршување на условниот отпуст и осуден на првата од неколкуте затворски казни кои вкупно би биле повеќе од 30 години зад решетки.

Путин неодамна започна претседателска кампања за неговиот петти мандат. Тој е рускиот лидер со најдолг стаж од Јосиф Сталин и би можел да го надмине ако повторно се кандидира за функцијата во 2030 година, можност која му се отвори затоа што во 2020 година ги промени уставните правила за ограничувањата на мандатот.

Слични содржини