„Фајненшл тајмс“: Цените на електричната енергија во ЕУ достигнаа највисоко ниво во историјата

од Stefanija Kuzmanovska

Цените на електричната енергија во Европа достигнаа рекордно високо ниво, објави во вторникот „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на зголемувањето на цените на природниот гас во услови на неизвесност околу снабдувањето од Русија, пренесува ФТ.

Германската основна моќност за испорака следната година, што е европски ценовен репер, се тргуваше за 325 евра (334 долари) за мегават час (MWh) во понеделникот, надминувајќи го претходниот рекорд поставен во декември, објави весникот. Минатиот јули цената беше нешто повеќе од 81 евро (83 долари) за мегават час. Еквивалентниот договор во Франција се удвоил на 366 евра (377 долари) по MWh од почетокот на годината, додаде ФТ.

Цените на струјата се под влијание на цената на природниот гас што се користи за производство на енергија. Цените на бензинот во Европа надминаа 1.800 долари за илјада кубни метри, за првпат од почетокот на март во вторникот, додека работниците на нафта и гас во Норвешка штрајкуваа поради платите, што влијаеше на производството.

Според ФТ, ситуацијата е влошена поради проблемите во одржувањето на голем број француски нуклеарни централи, поради што соседните земји согоруваат дополнителен гас за производство на електрична енергија за Франција.

Исто така, гасоводот Северен тек 1 меѓу Русија и Германија е предвидено да биде затворен заради одржување следната недела. Москва веќе мораше да го намали протокот низ гасоводот за 60 отсто минатиот месец поради технички проблеми предизвикани од западните санкции, но многумина во ЕУ стравуваат дека протокот на гас нема да биде повторно вклучен по планираното исклучување.

Германија ја започна втората фаза од својот тристепен план за итни случаи минатиот месец. Третата фаза ќе бара рационализирање на гасот за домаќинствата и индустриските постројки.

Слични содржини