Франција: На згради се појавија карикатури од Мухамед на „Шарли Ебдо“ (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Минатата недела Франција беше згрозена од бруталната ликвидација на наставникот по историја Самуел Пати, кој беше обезглавен, снимен и објавен на социјалните мрежи од еден тинејџер од Чеченија во предградијата на Париз, заради карикатурите на пророкот Мухамед што Пати им ги покажа на своите ученици.

Како дел од оддавањето чест на Пати, вчера на зградите на владите во некои француски градови беа проектирани карикатури на Мухамед од сатиричниот весник „Шарли Ебдо“, светски познат по исламистичкиот масакр во јануари 2015 година, кога браќата Шариф и Саид Кучи упаднаа во редакцијата и убија 12 лица.

Карикатурите на Мухамед беа изложени во градското собрание во Монпелје и Тулуз, а Пати доби спомен-обележје на чие откривање беше претседателот Емануел Макрон во Париз.

Францускиот претседател го опиша Пати како „тивок херој кој ги отелотворува вредностите на Француската Република“. Тој постхумно му додели „Легија на честа“, највисоко француско цивилно одликување.

Таткото на 13-годишна студентка повика на мобилизација против Пати заради прикажувањето на карикатурите на Мухамед од страна на Пати и побара да биде отпуштен од училиште. Тој ги објави името и презимето на Пати и адресата на училиштето каде што работеше на социјалните мрежи, само неколку дена пред нападот.

На мобилниот телефон на убиецот, 18-годишниот Абулах Анзоров, кој беше убиен од полицијата, беа пронајдени фотографија од Пати и порака во која тој го признава убиството. Сведоците изјавија дека убиецот бил виден во училиштето во петокот, при што тој ги испрашувал учениците каде може да го најде Пати.

Вкупно 11 лица беа уапсени за убиство на професорот по историја, вклучувајќи исламски проповедник и татко на студент кој се пожалил за прикажувањето на карикатурите со Мухамед на социјалните мрежи.

loading...

Слични содржини