Гутереш: ОН се обидуваат да овозможат извоз на житарки од Украина

од Stefanija Kuzmanovska

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш се обидува да најде решение со Русија, Турција и некои други земји, за да го отвори украинскиот извоз и да го избегне недостигот на храна во светот, изјави дипломат кој бил информиран за оваа ситуација.

Русија ги блокираше црноморските пристаништа на Украина со цел да ја ослаби земјата и да го освои нејзиниот брег, објави „Волстрит журнал“.

Гутереш побара од Москва да дозволи извоз на житарки од Украина, а за возврат ќе дозволи извоз на руски и белоруски ѓубрива.

Слични содржини