Инзаги по поразот од Болоња: Веќе не ја држиме судбината во свои раце

Тренерот на Интер, Симоне Инзаги, беше доста разочаран од поразот со 1:2 од Болоња во одложениот натпревар од 20. коло на Серија „А“. „Нероазурите“ се надеваа дека со победа ќе се најдат на чело на пласманот и ќе поведат во битката за Скудетото. Но, се случи спротивното и сега заостануваат 2 бода зад лидерот Милан и не ја држат судбината во свои раце.

„Има горчина, без сомнение, но тоа е нормално. Ние веќе не држиме се во свои раце. Ќе мора да гледаме што прави Милан и да се обидеме да победиме на преостанатите 4 натпревари. Успеавме да поведеме и моравме да постигнеме уште еден гол, наместо да добиеме еден од Арнаутовиќ, бидејќи знаеме дека се може да се случи во фудбалот. Мислам дека одигравме многу силно во првото полувреме, правејќи само една грешка – голот на Арнаутовиќ. Болоња едвај стигна до нашиот шеснаесетник, но потоа дојде овој немил инцидент за вториот гол. Само за момент ја загубивме концентрацијата. Но, не е чудно со оглед на тоа колку е голем облогот“, изјави Инзаги.

„Моравме посмирено да ја додаваме топката, да бараме празни места, да испратиме повеќе центрирање до Џеко. Имавме шанса пред Кореја, но тој шутираше во голманот, но најмногу жалам што првото полувреме заврши 1: 1. Во второто полувреме се загубивме, а по овој смешен инцидент се распаднавме. Потоа имавме повеќе шанси како онаа пред Д’Амброзио, која беше исчистена од голот. Тоа е тежок удар, но мораме да ги држиме главите високо. Секој натпревар е тежок, видовте како игра Болоња денес. Заостануваме два бода и ова е разлика што можеме да ја стигнеме во преостанатите четири натпревари. Не смееме да бидеме обесхрабрени бидејќи имаме уште шанса. Покрај тоа, мора добро да се подготвиме за финалето на Купот на Италија“, додаде стручњакот.