Истражување откри во кое време од денот согорувате најмногу калории

од Vladimir Zorba

ВНАТРЕШНИОТ ЧАСОВНИК на нашето тело, исто така наречен циркадијален ритам, диктира многу во вашиот ден. Тоа ви кажува кога сте гладни, кога сте уморни или кога треба да спиете, но и многу повеќе. Телесниот часовник, исто така, одредува во кое време од денот согорувате најмногу калории, дури и кога не правите ништо, се вели во новото истражување.

Според студијата објавена во Current Biology, согоруваме 10 проценти повеќе калории доцна попладне и рано навечер отколку наутро.

Студијата укажува на важната улога на циркадијалниот ритам во регулирањето на метаболизмот. Ова е причината зошто луѓето кои имаат неправилен распоред на спиење поради ноќни смени или други фактори имаат поголема веројатност да добијат на тежина.

За да се проценат промените во метаболизмот во текот на денот, без да бидат под влијание на нивото на активност, навиките на јадење и навиките на спиење, истражувачите проучувале седум учесници во лабораторија, во која немало прозорци на часовници, за еден месец. Учесниците немаа ниту телефон ниту интернет и им биле дадени распореди кога можат да спијат, да се разбудат и да јадат. Секоја вечер, учесниците легнувале четири часа подоцна од претходната ноќ, правејќи го внатрешниот часовник на телото да не може да го следи нивниот ритам. Сето ова е дизајнирано така што човечкото тело не би се потпирало на знаци од надворешниот свет. Ова им овозможило на истражувачите да ја измерат стапката на метаболизам во кое било време од денот.

Учесниците откриле дека согоруваат најмалку калории во мирување доцна во ноќта кога доживеале пад на телесната температура. Потрошувачката на енергија била најголема околу 12 часа подоцна, во вечерните или попладневните часов, пренесува „Times Of India“.

loading...

Слични содржини