Киев шокиран од одлуката на Макрон да ја одложи посетата на Украина

од Stefanija Kuzmanovska
243 прегледи

Францускиот претседател Емануел Макрон ја одложи посетата на Украина која требаше да се одржи од 13 до 14 февруари, објави францускиот деловен неделник „Челинџ“, повикувајќи се на извор од Елисејската палата.

Според весникот, администрацијата на францускиот лидер го објаснува одложувањето на патувањето со безбедносни причини.

Се забележува дека откажувањето на посетата „покренало прашања кај украинските дипломати“, кои, како што пишува неделникот, „биле шокирани од оваа одлука“.

Патувањето во Киев го откажа и делегацијата на Движењето на француските претприемачи (МЕДЕФ), пренесува „Спутник“.

Новиот датум на посетата на Макрон на Украина се уште не е одреден.

Слични содржини