Актуелно
Почетна / Глобално / Европа / Коронавирусот пристигна и во Швајцарија

Коронавирусот пристигна и во Швајцарија

Во Швајцарија денеска е потврден првиот случај на заразен од коронавирусот, соопшти федералната здравствена служба во земјата, без да прецизираат други детали.

Претходно денес, два случаи се пријавени во Австрија и еден во Хрватска.

Првиот случај на зараа е забележан и во Каталонија, Шпанија.

loading...