Макрон: Русија да даде објаснувања или да сноси последици

од Vladimir Zorba

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека Русија треба да даде објаснувања за случајот со наводно труење на опозицискиот лидер Алексеј Навални или да ги сноси меѓународните последици, без да прецизира кои се тие.

„Ова е очигледно обид за атентат врз руски опозициски лидер на руска територија, со хемиски агенс so кој се манипулира во Русија. Затоа е на Русија да даде објаснувања“, рече Макрон на прес-конференција во Вилнус, пренесува Ројтерс.

Францускиот претседател додаде дека меѓународната заедница ќе мора да донесе одлука за последиците врз основа на тоа дали Русија ќе обезбеди информации до Организацијата за забрана на хемиско оружје.

Макрон исто така посочи дека Европа мора да соработува со Русија во градењето мир на континентот.

loading...

Слични содржини