Мал „Бетмобил“ цели на рекорд на патеката во Гудвуд (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

За прв пат од 1978 година, на тркачка патека ќе биде испратен тркачки автомобил со „вентилатор“ кој ќе создаде надолна сила. Се разбира, минатиот пат со овој додаток возеше Ники Лауда во наскоро забранетиот Формула 1 болид, Brabham BT46B, а негов наследник ќе биде малиот британски болид McMurtry Spéirling.

Ова е електричен тркачки автомобил направен за кратки патеки на ридски патеки, токму каква што е патеката во Гудвуд. Направен е од британската компанија McMurtry Automotive, а ќе биде претставен на легендарниот Goodwood Festival of Speed оваа недела. McMurtry планира не само да победи на овогодинешната трка на ридски патеки со овој болид, туку и да постави нов апсолутен рекорд на патеката – кој моментално го држи електричниот автомобил Volkswagen I.D. R со време од 39,9 секунди.

За овие цели, McMurtry Automotive подготви автомобил кој забрзува од нула до 96,5 км/ч за само 1,5 секунди. Мал е, компактен и лесен (тежи помалку од еден тон) и има сооднос сила-тежина над 1.000 КС на тон.

За да се постигне ова забрзување и да се надминат свиоците, задниот дел е веќе засилен со споменатиот карактеристичен вентилатор – ќе создаде дури два тона надолна сила, од 0 km/h до максимална брзина. Благодарение на него, силата на потисок кон асфалтот не зависи од протокот на воздух околу автомобилот додека се вози, туку се создава активно, и додека стои или се движи многу бавно, што – сметаат Британците – треба да биде клучот за победа во Гудвуд.

Не се откриени многу за техничките карактеристики за Spéirling. Се споменува само батеријата од 800 V со капацитет од 60 kWh и автономија од околу 30 минути тркање. Погонот се должи на два електромотори сместени на задната оска, а повеќе детали ќе дознаеме следниот викенд. Зад воланот на овој „мини Бетмобил“ ќе биде Макс Чилтон, поранешен возач на Формула 1, кој беше и тест возач на болидот во текот на неговиот развој.

Слични содржини