На 74 години почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ

од Aleksandar Petrovski

Почина Горан Паскаљевиќ, српски режисер и сценарист.

Ги режираше познатите филмови „Чувар на плажата во зима“, „Варљиво лето ’68“, „Буре барут“, „Танго Аргентино“.

Почина во Париз на 74-годишна возраст.

Меѓународните филмски критичари го опишаа како „хроничар на српската реалност“, познатиот Њујоршки музеј на модерна уметност претстави ретроспектива во негова чест, специјалното признание му беше доделено од Британскиот филмски институт со промовирање на монографија за неговото режисерско дело кога, во 2012 година, на Меѓународниот фестивал во Торонто, премиерно беше прикажан неговиот филм „Кога ќе се раздени“, кој беше српски кандидат за Оскар истата година.
Снимил филмови во Србија, Америка, Мексико, Ирска, Албанија, Индија …

Неговиот последен филм „И покрај маглата“ (Nonostante la nebbia) е снимен во Италија.

Кој беше Горан Паскаљевиќ?

Горан Паскаjeевиќ е роден на 22 април 1947 година во Белград, а дипломирал режија на Прашката академија. Тој режираше многу документарни филмови и ТВ драми за ТВ Белград, а својот прв игран филм „Чуварот на плажата во зима“ го сними во 1976 година.

Има снимено над 30 документарни филмови и 13 играни филмови.

Меѓу познатите достигнувања на Паскаљевиќ се „Кучето кое обожаваше возови“, „Специјален третман“, „Денови на Земјата течат“, „Варљиво лето 68“, „Самрак“, „Барут барут“, „Танго Аргентино“.

Добитник е на многу престижни награди, вклучувајќи ја и наградата за критичари за најдобар европски филм во 1998 година за „Буре барут“ и наградата за критичари во Сан Себастијан во 1990 година за „Време на чуда“.

Списанието „Варајети“ го прогласи за еден од петте најдобри режисери на годината во 2001 година, заедно со Лалс Халстром, Нил Џордан, Стивен Содерберг и Едвард Јанг.

Одликуван е и со Француски орден за уметност и литература.

Тој е првиот филмски режисер што ја доби наградата „Бернард Вики Бриџ“ за хуманизам во неговите дела во Минхен во 2002 година, пишува Танјуг.

loading...

Слични содржини