На заразените со коронавирус им наплатувале за болнички кревети

од Stefanija Kuzmanovska

Перуанската полиција соопшти дека уапсила криминална група која на пациентите со коронавирус им наплатувала кревет од 21.000 долари во државна болница.

Во рацијата беа уапсени девет лица, вклучително и администраторите на болницата „Гиљермо Алемнара Иригојен“ во Лима, пишува „Ројтерс“.

Измамата е откриена откако братот на еден пациент поднел жалба до полицијата поради исплата на креветот и интензивна нега за 20.783 долари. Министерот за здравство Оскар Угарт пред новинарите изјави дека измамата ги оправдува моменталните последици и дека „не можеме да преговараме со животот на луѓето“.

Скандали за корупција за време на пандемијата се случија и претходно кога некои високи функционери примаа „ВИП“ вакцини по што министрите за здравство и за надворешни работи поднесоа оставки. Болницата вклучена во скандалот обезбедува бесплатна нега и има капацитет од 80 кревети за интензивна нега.

 

Слични содржини