Наскоро обновена Mazda 2

од Vladimir Zorba

Четвртата генерација на Mazda 2 е на јапонскиот пазар од 2014 година (во Европа се појави во 2015 година), но досега беше надградена неколку пати.

Наскоро овој градски модел ќе доживее уште една модификација, барем што се однесува до Јапонија. Ова го откриваат првите слики од протечената фабричка брошура, додека за официјалната промоција нема да чекаме уште долго, бидејќи таа ќе се одржи во Земјата на изгрејсонцето на 27 јануари.

Mazda 2 моделска 2023 година се издвојува со модифициран преден дел (маска, рафинирани светла и браник), нови бои, како и различен дизајн на алуминиумски тркала. Ќе има и Sport верзија која меѓу другото ќе има црна саќе маска и специфичен изглед на тркалата.

Се споменуваат и ревидирани предни седишта, опционален волан со греење, темпомат со радар, инфозабавен систем со Apple CarPlay и Android Auto, адаптивни LED фарови, систем за камера од 360 степени…

Останува да видиме дали на крајот ќе има некакви промени во палетата на мотори.

Слични содржини