Невреме во Србија: Паднати дрвја, одлетал лимен покрив (ФОТО)

од Nikola Popovski

Големо невреме во делови од Србија. Повеќе од половина час над Суботица, се слушаат молњи и повремени грмежи. Темни облаци има над градот и почнал да дува силен ветер.

Во текот на денот, на неколку места врнело дожд, но биле краткотрајни, додека поголемите и поголемите капки дожд штотуку почнале да паѓаат.

Можело да се забележа сите ветер, а температурата е значително пониска во споредба со температурата на претходните вечери.

Силен дожд паднал малку порано и во Шабац, а силниот ветер срушил и дел дрвјата. Наврнале околу десет литри дожд на метар квадратен, но за среќа немало град.

Ветерот собори дрво на детското игралиште во населбата Бенска Бара, како и во населбата Живинарник. Оштетен е лимен покрив на една зграда во Шабац, јави РТС.

Слични содржини