Од новата омикронска варијанта БА.5 би можеле да се разболуваме секој месец?

од Берта Китинска

Секој месец може да се разболувате од нова варијанта на коронавирусот, предупредува една нова студија.

Новата верзија на Ковид-19 би можела да ги надмине сите други видови бидејќи, според лекарите, таа е способна повторно да ги инфицира пациентите во рок од неколку недели откако ќе закрепнат од истиот вид, пишува „Мирор“.

BA.5 стана доминантен вид во САД и ширум светот. Лекарите претходно открија дека оние кои се заразиле со Ковид-19 имаат одредено ниво на имунитет со недели по заразувањето со болеста.

Сепак, BA.5 фрла сомнеж во ова тврдење бидејќи зголемен број пациенти пријавиле повторно тестирање позитивно во краток временски период по закрепнувањето од ковид-19.

Ендрју Робертсон, главен здравствен службеник во Западна Австралија, изјави за „News.com.au“ дека сè почесто забележува случаи кои биле заразени со видот BA.2, за повторно да се зарази по 4 недели. Тој вели дека најверојатно се работи за инфекција со друг вид на БА.4 или БА.5.

Професорот по имунологија Дени Алтман рече дека инфекцијата со омикрон е „лош засилувач“ на имунитетот на други инфекции предизвикани од омикрон.

– Омикрон е еден вид стелт вирус, навлегува во нашето тело под радар, а и по добивањето на Омикрон не сме заштитени од понатамошни инфекции – објасни имунологот.

Во текот на изминатата недела, научниците повикаа на враќање на 10-дневниот период на самоизолација за да се заштитат од потенцијален зимски бран.

Слични содржини