Песков: Русија и САД треба да го продолжат договорот за намалување на нуклеарното оружје

од Stefanija Kuzmanovska

Русија и САД треба да разговараат за продолжување на договорот СТАРТ за намалување на нуклеарното оружје, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Песков за РИА Новости изјави дека ова е неизбежна тема која е важна не само за Русија и САД, туку и за целиот свет.

Портпаролот на Кремљ оцени дека разговорот на тема продолжување на договорот СТАРТ е важен не само за народите на двете земји, туку и за целиот свет и глобалната безбедност.

Слични содржини