Почина екс тренерот на РК Пелистер

На 77. годишна возраст почина спрскиот ракометен стратег и поранешен тренер меѓудругото и на нашиот Пелистер, Вук Рогановиќ.

Неговата кариера започна одамна во шеесетите години од минатиот век, а водеше голем број на репрезентации и клубови. Во Скандинавија, десет години работеше во Белгија, ја водеше и нивната репрезентација, а по враќањето во поранешна Југославија, беше дел од Раднички, Железничар, а едно време го водеше и битолски Пелистер.

 

loading...

Слични содржини