Последна шанса на Трамп да го запре Бајден

од Vladimir Zorba

Со своите правни предизвици на победата на демократот Џо Бајден на претседателските избори на 3 ноември, кампањата на претседателот Доналд Трамп и неговите републикански сојузници ги засилија напорите да ги спречат локалните власти да ги потврдат изборните резултати во клучните држави.

Но, напорот да се запре процесот на верификација на гласачките ливчиња, нејасниот, но критичен дел од претседателските избори, досега не успеа, затоа што судиите отфрлија неколку тужби на републиканците во последните денови, пишува Гласот на Америка.

Најновото одбивање се случи во четвртокот во државата Џорџија.

Судските процеси што сакаат да ја запрат верификацијата на гласовите се дел од пошироката стратегија на Трамп да ги натера пратениците контролирани од републиканците во клучните држави да ги дадат своите изборни гласови за претседател, иако тој загуби од Бајден и во народното гласање (вкупни гласови во САД) и изборни гласови) велат правни и политички експерти.

На претседателските избори победува кандидатот кој може да собере мнозинство од 270 или повеќе гласови во Изборниот колегиум, кој брои 538 членови. Ова беше утврдено со гласовите на гласачите во сите држави и областа Колумбија.

Бајден победи на гласањето во Мичиген со повеќе од 150.000 гласа и се чини дека е фокусиран на собирање на 16 изборни гласови во државата.

Во обид за долг дострел да ја поништи изборната победа на Бајден во Мичиген – и потенцијално во неколку други држави – Трамп се состана со републиканското раководство на законодавниот дом на Мичиген во петокот попладне – веројатно да истражи начини за промена на електроските гласови.

По состанокот во Белата куќа во петокот, пратениците од Мичиген објавија заедничко соопштение.

„Сè уште не сме свесни за каква било информација што би го променила резултатот од изборите во Мичиген, и како законодавни лидери, ќе го следиме законот и ќе ја следиме вообичаената постапка во врска со гласачите во Мичиген, исто како што рековме за време на сите избори“, рекоа тие.

„Кандидатите кои ќе освојат најмногу гласови победуваат на изборите и на електорските гласови во Мичиген“, додаваат тие.

Лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот во Мичиген, Мајк Шерки, кој присуствуваше на состанокот во Белата куќа, на почетокот на неделава изјави дека законодавниот дом нема да му додели 16 гласачи на Трамп, а експертите велат дека се мали шансите пратениците да се побунат.

Трамп го оспори пребројувањето на гласовите во шест клучни држави во кои загуби од Бајден: Аризона, Џорџија, Мичиген, Невада, Пенсилванија и Висконсин.

Шест држави треба да ги потврдат своите резултати во следните 11 дена, кои започнаа во петокот со Џорџија.

Крајниот рок за сите држави да ги потврдат своите резултати на изборните колеџи е 8 декември, проследено со 14 декември, кога гласачите се собираат во нивните држави за да го дадат својот глас за избраниот претседател.

Како се потврдуваат изборните резултати

Соединетите држави имаат најцентрализиран систем на изборна администрација во развиените земји, со тоа што секоја од 50-те сојузни држави следи свој систем на табелирање гласови и потврда на резултатите.

По гласањето, тие прво се „проверуваат“, а потоа се заверуваат на ниво на област или град. Откако ќе бидат сертифицирани од окружниот одбор, резултатите одат на државниот субјект, како што е комисијата за проценка или комитетот за сертификација. Во зависност од земјата, победникот на трката на крајот е заверен од државниот секретар или гувернерот.

Оспорување на исходот

Дури и откако ќе бидат потврдени резултатите од изборите, поразените кандидати сè уште можат да го оспорат изборниот исход на суд.

За да се обезбеди брзо решавање, некои држави имаат рокови за започнување и завршување на натпреварите, според NCSL.

Рок „безбедно пристаниште“

Ова е крајниот рок државите да ги решат сите изборни спорови и да ги утврдат нивните електори.

Оваа година, рокот паѓа на 8 декември, шест дена пред критичниот состанок на Екторскиот колеџ.

Електорите се среќаваат

Додека гласањето на граѓаните за претседател се одржа на 3 ноември, поважното изборно гласање ќе се одржи на 14 декември. Во тоа време, 538 гласачи се состануваат во главните градови на нивните земји за да гласаат за избраниот претседател.

За да биде избран, на кандидат му требаат најмалку 270 гласови.

Бајден обезбеди 306 гласа, наспроти 232 гласа на Трамп.

Претседателските изборни колеџи се должни да гласаат за победникот на народниот глас во нивната земја, а во некои земји се казнуваат доколку не се придржуваат до него.

Од основањето на Американската Република, имало 156 такви „неверни избирачи“.

Заедничка седница на Конгресот

Двата дома на Конгресот ќе се состанат на 6 јануари за да ги пребројат и потврдат електорските гласови.

Ова е последниот чекор во процесот.

Четиринаесет дена подоцна, новиот претседател ќе биде инаугуриран и ќе ја презеде функцијата на 20 јануари напладне.

Слични содржини