ПОВЕЌЕ ОД 50 ИЛЈАДИ ЗАРАЗЕНИ: Франција секој ден со нов рекорд

од Vladimir Zorba

Бројот на корона заразени за еден ден надмина неверојатни педесет илјади во Франција!

Во неделата ги имаше точно 52.010. Ова е, се разбира, нов апсолутен рекорд и во Франција и во Европа. Процентот на позитивни во однос на тестираните се искачи на 17 проценти. 116 лица починаа за 24 часа од Ковид.

Во болницата има 15.637 лица, додека бројот на пациенти во реанимација се зголеми на 1.667.

Досегашните мерки на владата очигледно се доволни. Во исто време, студентите се на одмор уште една недела. Сите се плашат што ќе се случи кога повеќе студенти ќе се вратат на клупите.

Властите, засега, чекаат полицискиот час да ги даде првите резултати и не воведуваат регионален карантин.

loading...

Слични содржини