Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Прелиминарни резултати на изборите во Хрватска: ХДЗ 68 места, „Рестарт“ 42

Прелиминарни резултати на изборите во Хрватска: ХДЗ 68 места, „Рестарт“ 42

Неофицијалните резултати на хрватската Државна изборна комисија објавени во 22 часот покажуваат дека ХДЗ освоиле 68 места на парламентарните избори за хрватскиот парламент, а коалицијата „Рестарт“, предводена од СДП, освои 42 места.

До 22 часот се обработени 50,77 проценти од избирачките места, каде гласале 40,69 проценти од гласачите.

Според овие резултати, движењето „Движење за татковината“ освои 15 места, а четвртата сила е Мост со освоени 8 места.

Зелено-левата коалиција, предводена од платформата „Можеме!“ освои шест места, коалицијата „Стрип“ предводена од партијата „Паметно“ освои две места, а Реформистите и ХНС освоија по едно место.

loading...