Радоичиќ го признал делото за вооружениот конфликт во Бањска, судот затоа го ослободил

од Stefanija Kuzmanovska
261 прегледи

Милан Радоичиќ, контроверзниот бизнисмен и политичар, беше ослободен со одлука на Вишиот суд во Белград, ден откако беше сослушан и приведен во Белград поради вооружениот конфликт на северот на Косово, во кој, според неговото признание, учествувал и презел одговорност за организирање напади врз полициски службеници. Токму поради тоа што Радоичиќ на рочиштето призна дека сторил кривично дело, Вишиот суд го ослободи.

Како што е потврдено за порталот „Нова.рс“, Милан Радоичиќ за време на сослушувањето ја презел одговорноста во Вишото јавно обвинителство во Белград и признал дека учествувал во настаните кои се случиле на 24 септември на северот на Косово, во селото Бањска, но тој негирал дека тоа се кривични дела.

Како што е наведено во записникот од рочиштето, Радоичиќ го признал кривичното дело 348 – недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи, потоа кривично дело 349 – учество во група која врши кривично дело, како и кривично дело. 288 – тешко кривично дело против општата безбедност (потешко дело поврзано со смрт на едно или повеќе лица).

Токму поради тоа што ги признал кривичните дела за кои се товари, Вишиот суд во Белград одлучил да го ослободи, односно дека нема причина да му одреди притвор, наведе „Нова.рс“.

Во вооружениот конфликт загинаа четири лица

Да потсетиме, за време на вооружениот конфликт, за кој Радоичиќ призна дека е организатор, загина косовски полицаец, а животот го загубија уште три лица. Сепак, Радоичиќ не се товари за кривично дело тешко убиство, за кое му се заканува многу построга затворска казна од онаа што му се заканува со кривично дело од 10 години до максимална казна доживотен затвор.

Во индиректно обраќање преку адвокатот Горан Петронијевиќ, Радоичиќ, меѓу другото, изјави дека „на 24 септември дошол на северот на Косово со своите сонародници со намера да го охрабри српскиот народ да се спротивстави на режимот на Албин Курти (косовскиот премиер)“ и „да го оствари сонот за слободата на српскиот народ“.

Слични содржини