Руската пропаганда ги злоупотребува верските чувства за ширеше дезинформации за Украина

од Vladimir Zorba

Руската пропаганда го злоупотребува собирот на верниците на божествената литургија како протестен митинг, пренесува Укринформ.

Масовните медиуми на Кремљ и провоените канали Телеграм шират лажни информации тврдејќи дека Украинците одржуваат масовни собири во Кијив против иселувањето на претставниците на Украинската православна црква на Московската патријаршија (пратеник на УОЦ) од Кијивско-Печерската лавра.

Ова е дезинформација. Фотографијата е направена на 12 март 2023 година. На тој ден, верниците се собраа на божествена литургија во Кијивско-печерската лавра, која ја изврши поглаварот на Православната црква на Украина, Епифаниј, во Успенскиот храм, на територијата на Лаврата.

Целио текст на следниот линк!

Слични содржини