САД воведоа санкции за шефот на Вагнер во Мали поради обвинувањата за заговор за оружје

од desk4

САД воведоа санкции за шефот на платеничката група Вагнер во Мали.

Тоа доаѓа во време на обвинувањата од Вашингтон дека групата планирала да купи оружје за Русија од странски нации и да ги насочи низ западноафриканската држава.

Американското Министерство за финансии сега објави санкции за Иван Александрович Маслов, кој го опишува како шеф на паравоените единици Вагнер со седиште во Мали.

Во изјавата за објавување на санкциите, одделот исто така го обвинува Вагнер дека работи во тесна координација со владата на Мали за да го изврши неговото распоредување во земјата.

Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, во средата ги отфрли американските наводи како „измама“.

Слични содржини