Со оваа едноставна навика пред јадење, килограмите се губат побрзо и полесно

од Stefanija Kuzmanovska

Секако дека нема чуда, но сепак е можно да се ослабне на здрав начин без непријатни потреси за организмот. Постојат одредени навики кои ви дозволуваат да се храните свесно и здраво за да избегнете прејадување и да придонесете за слабеење

Одредени навики го олеснуваат и поздраво слабеењето, а не зборуваме за чудотворни пијалоци кои ветуваат промени преку ноќ.

Едноставна навика која секој од нас може да ја испроба може да помогне во процесот на слабеење, а ја препорачува д-р Оливие Куртин-Кларинс, директор на групата Clarins и автор на книгата „Убавина на чинија“, која многу француски жените се колнат, но не само тие.

Овој искусен доктор откри совет кој звучи толку едноставно и логично што навистина сакаме да го пробаме што е можно поскоро.

Неговата добра навика која помага за слабеење е да пие голема чаша вода точно 20 минути пред оброк, односно пред да седнеме на маса, бидејќи го намалува чувството на глад и не спречува да јадеме храна на празен стомак, пишува француски Vogue.

Според него, овој трик навистина помага, а освен тоа, хидратацијата е исклучително важна за регулација на метаболизмот и додава дека дефинитивно треба да пиеме чаша вода со просечна големина на секој час во текот на денот.

Неговиот совет е во согласност со претходните истражувања кои ја анализираа врската помеѓу внесувањето на вода и губењето на тежината и покажаа дека луѓето кои сакаат да ослабат на здрав начин и кои пијат половина литар вода пред оброците губат повеќе килограми од оние кои не. Еден од експертите вклучени во овие студии, Хелен Парети, предавач на Универзитетот во Бирмингем, ги сумира придобивките од оваа навика.

„Совршеноста на овие резултати лежи во нивната едноставност. Едноставниот чин на пиење половина литар вода, три пати на ден, пред главните оброци, може да ви помогне да изгубите тежина“, објаснува таа.

Само пиењето вода пред јадење не влијае на слабеењето, но ви овозможува да дојдете до трпезата со мало чувство на ситост и на тој начин помага во подисциплиниран и помал внес на храна.

Некои експерти, исто така, советуваат дека избегнувањето на пиење вода за време на оброкот и нејзиното консумирање пред или после може да го подобри варењето бидејќи избегнува мешање во разредувањето на ензимите за варење, а пиењето вода за време на оброк може да го забави дигестивниот процес.

Слични содржини