Солскјер по ИСТОРИСКИОТ ПОРАЗ: Дојдовме предалеку за да се откажеме сега!

од Nikola Popovski

Манчестер Јунајтед доживеа вистинска катастрофа на дерби натпреварот против Ливерпул.

„Црвените ѓаволи“ беа поразени со 5-0, а одговорноста ја презеде менаџерот на тимот Оле Гунар Солскјер.

„Не е лесно да се каже ништо, освен дека ова е најтемниот ден што сум го имал водејќи ги овие играчи. Не бевме доволно добри индивидуално и како тим, не ни беше дозволено да им дадеме шанси на тимот како Ливерпул, но ние се, за жал. Целата претстава не беше доволно добра. Создадовме простор, тие имаа шанси. Третиот гол го реши натпреварот“, рече Солскјер и додал:

„Тоа е моja грешкa, тоа е тоа. Стручниот штаб е многу, многу добар, одличен. Јас го избирам начинот на кој пристапуваме кон играта, не бевме доволно константни и дадовме премногу простор и кога ќе им дадете простор на добри играчи, тие даваат гол. Мислам дека ние како Манчестер Јунајтед, секогаш треба да се трудиме да го покажеме нашиот авторитет во играта“.

Тој ги спореди двата убедливи порази, од Тотенхем минатата сезона и денешниот.

„Можете да ја погледнете минатата сезона кога загубивме од Спарс со 6-1, но ова е полошо, милји полошо. Ова е милји полошо за мене како момче кое израсна со Манчестер. Морам само да кажам дека мора да го надминеме ова штом можно“, објасни тој.

Солскјер потоа шокираше со изјавата.

„Дојдов предалеку, дојдовме предалеку како група. Премногу сме блиску за да се откажеме сега. Ќе биде тешко“, додаде тој.

„Знаеме дека сме на дното, не можеме да се чувствуваме полошо од ова. Ајде да видиме каде ќе го одиме после ова“, заклучи Солскјер.

Фото: Profimedia

Слични содржини