Србија е трета земја во светот што започна со масовна имунизација

од Берта Китинска

Секој ден кога даваме вакцина заштитуваме нечиј живот, рече претседателот Вучиќ и ги повика сите граѓани што побрзо да се вакцинираат.

Отворањето на пунктот за вакцинација на Белградскиот саем, каде што можат да се вакцинираат над 1.200 граѓани дневно, вчера го означи почетокот на масовната вакцинација на граѓаните против коронавирус во Србија. На овој начин, Србија, заедно со Израел и UAE, се најдоа меѓу првите три земји во светот што започнаа масовна имунизација!

Вакцинацијата на припадниците на Министерството за внатрешни работи, армијата и другите безбедносни служби започна во вторникот, а претседателот Александар Вучиќ ги повика сите граѓани да се вакцинираат што е можно поскоро. Тој посочи дека вакцинацијата е од клучно значење за Србија, бидејќи без неа никогаш нема да ја победат коронота .

– Со тоа ја менуваме иднината – рече тој по состанокот на државниот врв со оперативниот тим за вакцинација. Темпото на вакцинација Вучиќ исто така посочи дека е важно што побрзо да се вакцинираат сите во образованието, Министерството за внатрешни работи и армијата, како и вработените во јавните претпријатија, особено поштарите, кои носат пензии на старите лица:

– Вакцинацијата го штити здравјето на нашиот народ, но исто така создава и можности сè потешко за да биде првата економија во Европа во 2021 година. Кога станува збор за стапката на вакцинација, тој рече дека проценките се различни и дека сè над 10.000 на ден, а има проценки дека е можно 30.000, би било извонредно.

– Секој ден кога даваме вакцина, заштитуваме нечиј живот. Кога ќе се вакцинирате, дури и да сте заразени, во 90 проценти од случаите нема да се разболите сериозно – рече тој.

Тој најави дека ќе пристигнат уште 250.000 дози на руска вакцина „Спутник V“, во текот на февруари ќе се забрза набавката на вакцините „Фајзер“ и ќе се потпише договор со компанијата „Астра Зенека“ за набавка на 800.000 дози вакцина: „Johnонсон и Johnонсон “,како и на Модерна.

loading...

Слични содржини