СЗО: Нема да го победиме коронавирусот до крајот на годината

од Vladimir Zorba

Светската здравствена организација во понеделникот го оцени како нереално мислењето дека човештвото ќе се ослободи од Ковид-19 до крајот на годината.

Мајкл Рајан, директор на СЗО за итни операции, рече дека бројот на хоспитализации и смртни случаи ќе падне до крајот на годината.

Но, пандемијата сè уште беснее и оваа недела, по седум последователни падови, бројот на заразени повторно се зголемува.

„Би било прерано и мислам дека е нереално да се тврди дека ќе го победиме вирусот до крајот на годината“, изјави Рајан пред новинарите. „Но, ако сме паметни, можеме да го намалиме бројот на хоспитализации, смртни случаи и трагедии кои ја придружуваат пандемијата.

Според него, СЗО се фокусирала на задачата да го одржува нискиот пренос на вирусот, помагајќи да се спречи појавата на нови видови и да се намали бројот на заразени, пренесе Хина.

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус сака вакцинирањето на медицинскиот персонал во сите земји во светот да започне во првите сто дена од 2021 година, што значи дека за тоа остануваат уште 40 дена.

Тој исто така изрази задоволство што жителите на Гана и Брегот на Слоновата Коска почнаа да ги примаат првите дози на вакцината во понеделникот благодарение на меѓународната програма Ковакс.

„Инспирира надеж кога ќе видиме дека здравствените работници почнуваат да се вакцинираат во земји со ниски примања, но ние сме тажни што ова се случува скоро три месеци по некои од најбогатите земји“, рече тој.

„Жално е и тоа што некои земји вакцинираат помлади здрави луѓе кои се помалку изложени на ризик, додека здравствените работници и старите лица во други земји не се вакцинирани“, додаде Тедрос.

loading...

Слични содржини