СЗО: Собираме докази за можни воени злосторства во Украина

од Vladimir Zorba

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека собира докази за истрага на можни воени злосторства во Украина и наведе дека досега евидентирала 200 напади врз здравствени установи во таа земја.

За време на ненајавената посета на Киев, за време на која тој престојуваше во ненајавена посета на Киев, заедно со генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданom Гебрејесус, генералниот директор на СЗО – Мајкл Рајан на прес-конференција рече дека е одговорност на завојуваните страни да избегнат напади на здравствените установи.

Слични содржини