Таа е совршена: Прогласена најубавата манекенка на светот

од desk4

Тим од научници кои се занимаваат дури и со најситните црти на лицето, ја избраа најубавата манекенка на светот.

Инстаграм

Според нивната анализа, жена која има совршено пропорционално лице, со поклопување од 94%, е манекенката Бела Хадид. Со овие пропорции, таа е пример за вистинско физичко совршенство.

Лидер на тимот бил хирургот Џулијан Да Силва, кој заедно со останатите научници процениле дека Бела има целосна симетрија на лицето и ѝ предвидуваат дека со децении може да владее на модните писти. Најголеми отстапки има во делот на веѓите, но сè останато компензира за тој „недостаток“.

На второ место се најде Бијонсе, по неа е глумицата Амбер Херд, а во топ-10 се најдоа Аријана Гранде, Тејлор Свифт, Кејт Мос, Скарлет Јохансон, Натали Портман, Кејти Пери и Кара Делевињ.

View this post on Instagram

My vibration is only love and light ✨

A post shared by Bella 🦋 (@bellahadid) on

Слични содржини